Büyük Liman Plajı

Amasra’da Nerede Denize Girilir?

Amasra’da Nerede Denize Girilir? Büyük Liman plajı, Küçük Liman plajı, Mendirek, Direkli Kaya. Amasra küçük bir yarımadadır. Bu yarımadanın doğu ve batı kıyıları size nefis denize girme mekanları sunmaktadır.

Büyük Liman Plajı

Amasra’nın en kalabalık plajı Amasra Büyük Liman Plajı. Hatta yaz aylarında o kadar çok insanla dolup taşıyor ki plaj, kimi zaman bu yoğunluğu kaldırmakta zorlanıyor desek yeridir. Amasra Büyük Liman Plajı’nda güneşlenmek ve denize girmek için en uygun zaman Temmuz başlangıcı ve yaz sonu. Yaz ortası oluşan aşırı yoğunluktan dolayı zaman zaman deniz kirliliği artabiliyor ne yazık ki. Kumsal boyu yaklaşık 300 mt olan plajda şezlong ve şemsiye hizmeti (ücretli) verilmektedir.

Akşamları limandan plaja doğru yürüyüş yapmak ise fazlasıyla keyifli bir aktivite. Ayrıca Amasra Yelken Kulübü’nün de içinde bulunduğu Amasra Büyük Liman Plajı, Amasra’ya yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken bir yer.

Küçük Liman Plajı

Amasra'da Nerede Denize Girilir

Stitched Panorama

Bir yarımada üzerine kurulmuş iki adalı, iki limanlı Amasra kentinde batıya bakan doğal koyda tatilcilerin denize girmeyi tercih ettikleri Küçük Liman Plajı bulunmaktadır. Plajda şemsiye ve şezlong hizmeti (ücretli) bulunmaktadır.

Mendirek

Mendirek

Amasra Büyük Liman’da 1900 lü yılların başlarında yapımına başlanan dalgakıranın uzatılarak yapılan bölümünde denize girme olanağınız vardır. Kayalık bir yer ve derinliği olduğu için iyi yüzme bilenlerin tercih etmesi gerekmektedir. Amasra yerlisi ve bilen misafirler burayı çok tercih etmektedir.

Direkli Kaya

Direkli Kaya

Küçük Limanın kuzey tarafında direkli kaya denilen 7 metre uzunluğunda olup; buradan denizle bağlantılı bir havuz ve kayaya oyulmuş basamaklar ile mermerden bir iskele görülmektedir. Aslında denizi aydınlatmak ve gözetlemek için yapılmıştır Direkli Kaya ve Cenevizliler tarafından inşa edildiği bilinmektedir. Amasra yerlilerinin ve misafirlerin denize girmek için tercih ettikleri bir yerdir. Kayalık olduğu için dikkat edilmesinde fayda vardır.

 

 

About Author

avatar

İki tık tık bir çık çık... www.ferhatgungor.com

28 Posts

You Might Also Like This

Comments are closed.