Karadeniz’in şirin bir sahil kasabası olan Amasra’da sevdiklerinizle keyifli bir tatil geçirmek ve Amasra otellerinde harika anlar yaşamaya ne dersiniz? Son yıllarda Bartın’ın bir turizm merkezi olarak dönüşmesine katkı sağlayan ve rakı-balık masaları ile hayalleri süsleyen Amasra’da neler yapabileceğinize daha yakından bir göz atalım! Amasra’da gezip gördüğüm yerleri sizlere aktaracağım bu rehbere geçmeden önce Amasra ile ilgili detaylı bilgi vermek isterim.

Amasra Hakkında

İnsanların Amasra dendiğinde ne Amasya mı? şeklinde tepki verdiği bir kasabaya tatile gitmeden önce bu küçük yerleşim biriminin geçmişi bundan tam 5000 yıl öncesine dayanıyor. Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı gibi tarihin önemli medeniyetleri tarafından mesken edinilen bu kasabada bugün popülasyon düşük olsa da doğal güzellikler ve manzara insanların Amasra’ya akın etmesine neden oluyor. Karadeniz sahillerinin en özel mekanlarından bir tanesi olan Amasra’da artan turistik talep nedeni ile Amasra otelleri konusunda da ciddi bir artış gözlemlendiği söylenebilir.

Şehrin farklı yerlerinde konumlanmış Amasra otel ve pansiyonlarından bir tanesini seçmeden evvel şehirde görmeniz gereken yerlerin bir listesini çıkarmanızı öneriyorum. Zira konum itibarı ile merkezi ve Amasra gezilecek yerlere yakın bir konaklama mekanı seçmeniz sizin açınızdan daha avantajlı olacaktır. Peki, Amasra’da gezilecek yerler nelerdir?

Amasra’da Gezilecek Yerler

Farklı medeniyetlerin ev sahipliği yaptığı bugünlerin şirin sahil kasabasında gezmeye ve görmeye değer pek çok eser vardır. Farklı mimari anlayışlarla inşa edilse de bugünlere taşınan bu kültürel değerleri görmeden Amasra’dan ayrılmayın.

Amasra Kalesi

Amasra Kalesi

Amasra’ya tepeden bakmanıza ve kasabayı ayaklarınızın altında hissetmenize yardımcı olan bu kale manzara konusunda harika imkanlar sunar. UNESCO tarafından Geçici Miras Listesi’ne alınan bu kalenin tıpkı İstanbul’daki Anadolu ve Rumeli Hisarı şeklinde 2 parçadan oluştuğu kabul edilir. Amasra otellerine çok yakın bir bölgedeki bu kaleyi ziyaret etmeden Amasra’yı gezmiş sayılmazsınız. Amasra gezim sırasında en beğendiğim yerlerden biri olan Amasra Kalesi’ni gezmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Kemere Köprüsü

Kemere Köprüsü

Amasra’nın hemen yanı başında bulunan Boztepe adasının anakara ile bağlantısını sağlayan bu köprünün geçmişi Roma dönemine kadar geri götürülebilir. Klasik bir mimarinin kullanıldığı köprü zamanla çeşitli restorasyonlara uğrasa da ihtişamını korumayı başarır. Amasra oteller bölgesine yakın bir yerde olan bu köprü turistlerin akınına uğrayan bir yerdir. Kemere Köprüsü, eşsiz fotoğraflar çekebileceğiniz bir yer. Siz de benim gibi fotoğraf albümünüze Kemere Köprüsü’nde ki fotoğraflarınızı ekleyebilirsiniz. Köprünün devamında karanlık kapı denilen bir yer de var.

Direkli Kaya

Direkli Kaya

Tarihin en önemli denizci medeniyeti olarak bilinen Cenevizliler bir dönem Amasra’yı da hakimiyetleri altına almışlardı. Bu dönemlerden kalan Direkli Kaya, 7 metre uzunluğunda bir gözetleme ve aydınlatma kulesi olarak kullanılıyordu. Denizin hemen yanı başındaki bir kaya üzerine kurulu olan bu kule hem fotoğraf çekeceğiniz hem de kendinizi soğuk Karadeniz suyu ile buluşturacağınız bir lokasyondadır.

Amasra Otelleri ve Konaklama İmkanları

Bartın’ın adeta en önemli gelir kaynağı haline dönüşen ve yıl boyunca yerli – yabancı binlerce insanın ziyaret ettiği Amasra’da otel ve pansiyon imkanları her geçen gün daha da zirveye taşınıyor. Lüks ve konfor arayışında olanlar için Amasra otel konusunda harika seçenekler vardır. Çünkü Amasra, küçük bir sahil kasabası olarak bilinse de buraya gelen farklı gelir gruplarına mensup bireyler tatilin tadını doyasıya çıkarmak ister. Bu anlamda pahalı Amasra otel seçeneği de sizleri bekliyor olacaktır.

Amasra’ya geldiğinizde bütçenizi çok aşmamak ve daha düşük bütçelerle tatil gerçekleştirmek istiyorsanız Amasra pansiyon seçenekleri arasından bir tercih gerçekleştirebilirsiniz. Ben de Amasra gezim sırasında bir pansiyonda konakladım ve hizmetlerinden çok memnun kaldım. Siz de bütçenize göre bir pansiyon araştırması yapabilirsiniz. Adı pansiyon olsa da konfor ve rahatlık noktasında sizler mahcup etmeyecek seçenekler sunan bu konaklama merkezlerini Amasra’ya gelmeden önce de detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Çünkü Amasra sadece gezmek için değil doğallığı hissetmek için de enfes bir yer! Sizler de mutlaka bu lezzetin tadına bakmalısınız.

Amasra Mendirek