“ekmeğini taştan çıkaranlar”

TAŞ SAÇ NEDİR, NEREDEDİR?

“amasra.net rehberlik ediyor ve GİZLİ HAZİNELER gün yüzüne çıkıyor.”

Digiturk 88. kanalda İZTV de yayınlanan Wilko’nun Karavanı isimli Belgesel program çekimleri için Amasra’ya gelen ekibe, Belediye ve Amasra.net gönüllüleri rehberlik yaptılar.

Bu çalışmanın bir bölümünün kamera arkası fotograflarını ve hikayesini amasra.net okurlarına sunuyoruz.

Fotoğraflar: İbrahim GÜRE, Hüseyin ÇOBAN

Yazı: Hüseyin ÇOBAN

Wilco Van HERPEN ve Kameraman Ethem TOSUN Amasra gurup tepesinde çekime hazırlanıyor. Amasra çekimleri tamamlanacak ve Kurucaşile’ye doğru yola çıkılacak.

Bölgedeki yerel meslekler, ve doğal değerler Wilco’nun ilgilendiği konular.

İbrahim ve Hüseyin zamanın ötesine bir yolculuk öneriyorlar.

Taş devrine doğru gidilecek, sonra da Ağaç devrine geçilecek.!!!!!!

Bölgenin gizli tarihi için yollara düşmek lazım, sırtlanıp kameraları patikalardan yürümek, eşeklerin izlerinden yol bulup TAŞTAN EKMEĞİNİ ÇIKARANLARI bulmak lazım.
30 km sonra Çambu’ya varıldı. Sarı çizmeli Mustafa düştü önümüze…..İbrahim Fındık dalından baston yaptı…..Hüseyin’e fındık dalı yetmezdi, Wilco ise varılacak noktadaki görüntülere kendini hazırlıyordu.Doğru izdeyiz, insan eli değmiş taş madenleri gölet haline gelmiş..İşte insan izleri.. Bize birşeyler anlatıyor ama henüz anlamıyoruz…İnsan eli değmiş taşlara rastlıyoruz.. bu taş nereden ve nasıl çıkarılıyor, soru bu.Evet işte katman katman yuvarlak taşların koparıldığı MADEN OCAĞI..

Tıpkı Kara Elmas Kömür gibi bu defa da Batı Karadenizde

Doğadan İnsana Armağan yine Maden..İşte Maden Ocağı TAŞ SAÇ; işte aradığımız EL EMEĞİ yerel değer..İşte ata mesleğini devam ettiren Cambu’lu Fedayi KAYIK, yeni bir SAC için iş başında Wilko roportaj öncesi her şeyi görüp öğrenmek istiyor.Ve demir çivilerin dünyanın taş gövdesine çakılışını izliyor.İşte yeni bir blok dünyanın gövdesinden koparıldı.Kil taşı insanın eline düştü artık..Kiltaşı (Şist): Çapı 2 mikrondan daha küçük olan ve kil adı verilen tanelerin yapışması sonucu oluşan fiziksel tortul bir taştır.

Ethem yaşlı dünyanın bir parçasının daha insan tarafından ele geçirilişini belgeliyor.İşte bu derin yarık, Doğadan Alınıp İnsana Verilenlerin sadece bir tanesinin bıraktığı iz…Wilco, uzun, dolanbaçlı yolladan zor ulaşılan ve zor şartlarda üretilen bu değerli taşı tanıtacak.Çambu’lu emekçilerin vefakar yardımcılarına geldi iş sırası.

Koparılan, yontulan, traşlananıp temizlenen Taş Saçlar onların sırtında Köye indirilecek.İş bitip yola çıkıldı…..

Ancak Wilco hala büyük bir merak içinde; bu TAŞ SAÇ nasıl kullanılıyor.?

Mustafa KAYIK ile abisi Fedayi KAYIK Wilconun merakını gideriyorlar;

Taş Saç; ÇAMBU’dan İstanbul’a Batı Karadenizlinin yanında taşımaya devam ettiği doğal ev aletlerinden biri.

Yufkadan Hamsiye, Köfteden Sucuğa kadar PİŞİRME USTASI TAŞ SAÇ, bu defa sucuk pişirmek için fındık dallarıyla tutuşturulmuş harlı ateşin üzerine konuyor.

Sonuç mükemmel, ancak Sıcak Sucuktan Wilco’nun ağzı yanıyor!!