Antik çağlardan beri zor denizleri aşarak gelen gemicilere kucak açmış Amasra limanı bu defa bir Cesur Yürekli Genç Cansın Yemlihaoğlu’na ev sahipliği yaptı.

Doğuştan beyin felcinin yol açtığı engellerle 17 yıllık yaşamı boyunca mücadele eden Cansın Yemlihaoğlu, engelleri yelkenle aşarak Kardeniz’de dolaşıyor.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda gerçekleştirilen bu etkinlikte tek başına kullanacağı 12 metre boyundaki yelkenli tekne ile “engellilerin karşılaştıkları zorluklara dikkat çekmek” amacıyla İstanbul’dan yola çıkan Cansın yolculuğunu 19 mayısta Samsun’da tamamlayacak.

Yolculuğu boyunca Cansın’ın babası Hakan Yemlihaoğlu da teknede bulunuyor ancak navigasyondan yelken basmaya, dümencilikten limanlara giriş çıkışa kadar tüm işleri ve manevraları tek başına yapıyor.

Hayallerini gerçekleştirmek için cesareti olmayan kader arkadaşlarına önderlik eden 17 yaşındaki Cansın, imkan olduğu takdirde tüm engellilerin yaşamın zorluklarını aşabileceğine inancı simgeliyor.

Karadeniz’e yapacağı yelkenle seyir ile yelkenci kardeşlerine ve engelli arkadaşlarına örnek, büyüklere de ders olacak yolculuğunda Cansın, Amasra Kent Konseyi – Engelliler Çalışma Grubu, Amasra Yelken Kulübünün sporcuları , Bartın Sakatlar Derneği ve Amasra’lılar tarafından karşılandı.

Cansın’ın hayata karşı sessiz çığlığını duyurmak, Bartın’lı-Amasra’lı engellilerin ve denizcilerin sesini duyurmak için de bu olayı vesile yapan Kent Konseyi ve Yelken Kulübü Amasra’da engellilerin karşılaştığı sorunlara değinmek için yürüş ve sohbet toplantısı düzenledi.

Amasralı Denizciler, Engelliler, Gençler ve Yelkenciler, Amasra Kent Konseyi Başkanı Hüseyin ÇOBAN ve yürütme kurulu üyeleri, Amasra Yelken Kulübü Başkanı Ahmet GÜNGÖRMEZ, Belediye Başkan yardımcısı Şinasi Demirok ile beraber Bartın Sakatlar derneği üyeleri ile haberi alıp korteje katılan Amasra’lılar FARKINDALIK yaratma projesi, ne destek verdiler.