Amasra’da Ne Yenir?

Amasra tarihi ve kültürel açıdan zengin olmasının yanı sıra gastronomik açıdan da oldukça zengindir. Balıkçı kasabası olması ve Karadeniz’e özgü günlük taze balık çeşitlerinin bol oluşu, balık pişirme konusunda da hünerli kılmıştır Amasra’yı. Mezgit, barbun, istavrit gibi balıklarının yanı sıra mevsimine göre palamut, çinekop, lüfer, zargan ve kalkan da lezzetlidir.

Amasra Restoranlar

Amasra Restoranlarında Ne Yenir?

Amasra’daki restoranlarda genel olarak balıklar bol yağda, har ateşte pişirilir. İsteğe göre balıklar ızgara ya da buğulama şeklinde de sunulur.

Balık çeşitliği ve tazeliği yanında yöreden toplanan otların birleşimi ve muhteşem sosu ile servis edilen kendine ait salatası meşhurdur. Amasra Salatası yemeden buradan dönülmez.

Amasra Küçük Liman

Ara Sıcaklar

Amasra Restoranlarında yine ara sıcak olarak kalamar ve karides de sunulur. Karidesi tereyağlı, mantarlı ya da yöreye özgü ıspıtlı muhakkak denemelisiniz.

Amasra'da Ne Yenir?

Amasra yarımadasında batı yakasında Küçük Liman kıyısındaki ve ya doğu yakasındaki Büyük Liman kıyısındaki işletmelerde gönül rahatlığıyla balık yiyebilirsiniz. Ekmek olarak da yöreye özgü çöven ekmeğinin tadına muhakkak bakmalısınız.

Balık yemeklerinden sonra işletmeler size ballı manda yoğurdu ikramında bulunurlar. Bu balıklarının tazeliğinin nişanesidir. Zira bayat balık ve yoğurt zehirlenme yaratabilir.

Ballı Manda Yoğurdu

Midye dolması ve pazaryerinden bulabileceğiniz reçelleri de muhakkak denemelisiniz.

Bol gezmeli, lezzetli ve afiyetli sofralar dileriz.